Święty Wojciech

Okolice Gniezna są bardzo ważnym miejscem w naszej historii – tu powstała Polska. W Gnieźnie znajdowała się pierwsza stolica Polski. Dziś to miasto i okolice kryją wiele śladów naszych początków. W gnieźnieńskiej katedrze znajduje się też grób głównego patrona Polski – świętego Wojciecha.

Pochodził on z Czech, był zdolny i studiował w Niemczech. Kiedy miał 27 lat został biskupem Pragi. Ale że był niepokorny i nie wszystkim podobała się jego odwaga, dwa razy musiał stamtąd uciekać. Przyjął go serdecznie papież w Rzymie, a benedyktyni na Awentynie dali mu schronienie. Stamtąd biskup Wojciech przybył do Polski. Stąd wyruszył, by ewangelizować Prusy. Podczas tej misji zginął.

[thaudio href=”http://www.mlodzi.com.pl/Strona/80.mp3″][/thaudio]

Pytania:

  1. Gdzie znajduje się grób św. Wojciecha? W Gnieźnie
  2. Kiedy przypada uroczystość św. Wojciecha? 23 kwietnia
  3. Gdzie przedstawionych jest 18 scen z życia św. Wojciecha? Na drzwiach katedry w Gnieźnie