Święta Jadwiga Królowa

[thaudio href=”http://www.mlodzi.com.pl/Strona/84.mp3″][/thaudio]

Do dzisiaj kamień z odciśniętymi butami królowej znajduje się w krakowskim kościele karmelitów. Jadwiga była najmłodszą córką Ludwika Węgierskiego. Została królową Polski mając zaledwie 10 lat. Kiedy miała 12 lat została żoną Władysława Jagiełły. Uczyniła to ze względu na dobro Polski, Litwy i Kościoła. Dzięki temu małżeństwu Litwini przyjęli chrzest. Była bardzo pobożna, często modliła się w katedrze wawelskiej przed krzyżem.

Św. Jadwiga całe swoje kosztowności oddała, by ratować krakowską uczelnię. To dzięki niej na Akademii Krakowskiej powstał wydział teologiczny.

Pytania:

  1. Z jakiego kraju pochodziła królowa Jadwiga?
  2. Dlaczego królowa Jadwiga zgodziła się na ślub z Jagiełłą?
  3. Gdzie znajduje się krzyż, przed którym często modliła się św. Jadwiga?