Dzięki kobietom

Meksyk – pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II

 

 

Jan Paweł II od początku swojego pontyfikatu, zdawał sobie sprawę z tego, że sprawowany przez niego urząd jest apostolski. Papież nie mógł siedzieć tylko w Rzymie. Dlatego od początku Jan Paweł II postanawia odbywać podróże po całym świecie. Łącznie przez cały Jego pontyfikat odbył 104 Pielgrzymki zagraniczne.

Pierwszą swoją pielgrzymkę odbył do Meksyku. A zaproszenie do tego katolickiego kraju było za przyczyną mamy prezydenta Meksyku Lopeza Portillo. Oficjalnie Meksyk nie uznawał Watykanu, dlatego zaproszenie Ojca Świętego nie było za bardzo wskazane. Jednak prezydent uległ swojej mamie i właśnie w Meksyku rozpoczęły się podróże apostolskie papieża Polaka.

W Meksyku papież odwiedził Sanktuarium Maryjne w Guadalupe, gdzie Matka Boża objawiła się Indianinowi Juanowi Diego. W miejscu objawień wyrosły róże, które zebrał Indianin do swojego płaszcza, by zanieść je biskupowi. Kiedy je wysypał na płaszczu pojawił się obraz Maryji.

Pytania:

1. Kto przekonał prezydenta Meksyku, by zaprosił papieża?

2. Gdzie i komu w Meksyku objawiła się Matka Boża?

3. Ile pielgrzymek zagranicznych odbył Jan Paweł II?