Habemus papam

Karol Wojtyła zostaje papieżem

 

W cztery lata po Soborze Watykańskim II ks. Wojtyła zostaje mianowany kardynałem. Nadchodzi rok 1978, rok który diametralnie zmieni dotychczasowe życie Wojtyły. Po śmierci papieża Pawła VI zostaje zwołane w Watykanie konklawe, które ma wybrać nowego papieża. Wśród uczestniczących w konklawe jest dwóch Polaków kard. Stefan Wyszyński oraz kard. Karol Wojtyła. Podczas tego konklawe zostaje wybrany nowy papież Jan Paweł I, który po 33 dniach pontyfikatu umiera. 14 października rozpoczyna się ponowne konklawe. Dwa dni głosowania kardynałów nie przynoszą jednoznacznego wyniku. Dopiero w poniedziałek, 16 października o godzinie 17:15 nad Kaplicą Sykstyńską unosi się biały dym.

Po pewnym czasie wszyscy zgromadzeni na Placu św. Piotra dowiadują się, że nowym papieżem zostaje Polak – Karol Wojtyła, który obiera imię Jan Paweł II.

Pytania:

1. Jak nazywał się papież, poprzednik Jana Pawła II?

2. Jak nazywa się zebranie kardynałów w Watykanie, podczas któ®ego wybierany jest nowy papież?

3. Co oznaczają łacińskie słowa Habemus papam?