Wierność

Ks. Karol Wojtyła biskupem krakowskim

 

W Warszawie na ulicy Miodowej, ks. Karol Wojtyła dowiedział się od ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, że został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Pomimo tak wielkiej nominacji, ks. Karol bardzo pragnął powrócić do młodzieży na Mazury. Na szczęście ks. Prymas zrozumiał pragnienie ks. Karola i zezwolił mu na ten wyjazd. O wiele trudniej było przekonać ks. arcybiskupa Baziaka, metropolitę krakowskiego. Żeby przemodlić całą trudną sytuację, ks. Wojtyła udał się do bazyliki franciszkanów, by tam odprawić Drogę Krzyżową przed obrazami słynnego artysty Mehoffera. Po powrocie z modlitwy, ks. arcybiskup zezwolił mu na powrót na Mazury, zastrzegając równocześnie, że ma się nie spóźnić na konsekrację biskupią.

Pytania na czwartek:

1. Kto powiedział ks. Karolowi Wojtyle, że Ojciec Święty mianował go biskupem?

2. Ile lat miał ks. Wojtyła, gdy został mianowany biskupem?

3. W którym krakowskim kościele nowo mianowany biskup Wojtyla odprawił Drogę Krzyżową przy stacjach namalowanych przez polskiego artystę Mehoffera?