– Ten Wielki Piątek będzie inny niż zawsze, nie będziemy mogli zgromadzić się razem w kościele, aby adorować krzyż w czasie liturgii Wielkiego Piątku, ale nie pozwólmy, aby ten dzień nam umknął – zaapelował ks. Piotr Sadkiewicz z Leśnej do swoich parafian.

W Wielkim Tygodniu duszpasterze parafii św. Michała Archanioła w Leśnej koło Żywca zaproponowali swoim parafianom (i nie tylko) udział w dwóch przedsięwzięciach internetowych, które mają ich szczególnie zjednoczyć w czasie wspólnotowej rozłąki, spowodowanej pandemią. Pierwsza z akcji to #mojkrzyz, a druga: Foto Baranek.

– Padła propozycja, aby podzielić się historią naszych krzyży. W naszych domach jest ich wiele, ale zapewne jest taki, z którym wiąże się jakaś historia – mówi ks. proboszcz Piotr Sadkiewicz. – Może otrzymałeś go w spadku od babci z jej rodzinnego domu. Może dostałeś go od bliskiej ci osoby, a może masz fotografię krzyża z wędrówki po górach… Może to krzyż, który stoi w pobliżu twojego domu, a może mieści się w twojej dłoni… Chcemy poznać w paru zdaniach historię twojego krzyża – zaprasza.

Co więc trzeba zrobić: najpierw zrobić zdjęcie krzyża, w kilku zdaniach napisać, dlaczego jest on dla nas tak ważny, a następnie przesłać tę wiadomość przez messengera do ks. Piotra Sadkiewicza lub księży wikarych: Dawida Majdaka i Pawła Tomali.

To nie koniec, duszpasterze zachęcają, by ten krzyż ustawić na stole w Wielki Piątek i przed nim zgromadzić się całą rodziną na modlitwie.

Druga propozycja duszpasterzy to: Foto Baranek.

– Symbolem zmartwychwstałego Jezusa jest Baranek. Wiele osób ma rożne pomysły na wielkanocnego baranka na świąteczny stół – dodaje ks. Sadkiewicz. – Nie będzie możliwości przyjścia i poświęcenia ich. Zachęcamy więc wszystkich do przysłania nam zdjęć baranków. Stworzymy galerię zdjęć, a my, kapłani, duchowo je pobłogosławimy.

Jednocześnie duszpasterze parafii zapewniają, że są cały czas do dyspozycji parafian – służą pomocą duchową – także przez sakramenty święte i – jak i materialną (na przykład w zrobieniu zakupów).

źródło: https://bielsko.gosc.pl/doc/6248783.Przed-Wielkim-Piatkiem-parafianie-opowiedza-historie-swoich