W dniach od 25 do 31 sierpnia już po raz trzeci odbyła się wczasopielgrzymka nad Bałtykiem.

Pierwszy dzień był do własnej dyspozycji naszych „kolonistów”. Była to okazja na przywitanie się z Morzem Bałtyckim.

Drugiego dnia udaliśmy się na Żuławy. Zwiedziliśmy tam Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim. Mieliśmy tam okazję poznać historię tego terenu oraz zagadnienia związane z osadnictwem i tworzeniem systemów odwadniających. Następnie udaliśmy się do Cyganka (Żelichowa). Tam nawiedziliśmy cmentarz Jedenastu Wsi, Kościół św. Mikołaja oraz dom podcieniowy – Mały Holender. Skosztowaliśmy tam również tradycyjnej kuchni żuławskiej. Kolejnym punktem naszej wycieczki była miejscowość Drewnica, gdzie obejrzeliśmy ostatni zachowany wiatrak, będący śladem żuławskiej Holandii. Naszą wycieczkę zakończyliśmy w Gdańskiej Głowie – historycznej twierdzy – zabytkowej śluzie wybudowanej w ramionach Wisły Gdańskiej i Szkarpawy.

Trzeciego dnia udaliśmy się na Półwysep Helski. Tam zwiedziliśmy Juratę, gdzie z molo mogliśmy podziwiać Zatokę Pucką. Następnie udaliśmy się do Helu. Zobaczyliśmy tam Cypel Helski, baterie lotnicze z czasów II Wojny Światowej, a także latarnię. Ten dzień zakończyliśmy radosnym spotkaniem integracyjnym.

Czwartego dnia udaliśmy się do Gdańska. Poznaliśmy tam historię tego wyjątkowego miejsca. Tutaj zwiedziliśmy Katedrę w Oliwie, wysłuchaliśmy koncertu organowego oraz podziwialiśmy piękny Park Oliwski. Z Góry Gradowej zobaczyliśmy panoramę miasta. Następnie udaliśmy się na Starówkę. Nasz pobyt zakończyliśmy mszą świętą w kościele św. Brygidy, gdzie mogliśmy także podziwiać przepiękny bursztynowy ołtarz.

Piąty dzień był do dniem własnej dyspozycji. Większość czas spędziła na plaży łapiąc promienie słoneczne oraz kąpiąc się w naszym pięknym morzu. Ten dzień zakończyliśmy wspólnym ogniskiem.

Szóstego dnia udaliśmy się na Kaszuby. Tam odwiedziliśmy Skansen we Wdzydzach Kiszewskich. W budynku starej szkoły poznaliśmy podstawy języka kaszubskiego, a z kolei w najstarszym budynku skansenu poznaliśmy tajniki powstawania kaszubskiej tabaki. Następnie z perspektywy statku podziwialiśmy Jezioro Wdzydzkie. Potem udaliśmy się do Kościerzyny. Poznaliśmy tam historię tego kaszubskiego miasta oraz odwiedziliśmy Sanktuaria: Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin oraz Matki Bożej Bolesnej.

Siódmego – ostatniego dnia udaliśmy się do Władysławowa. Tam modliliśmy się podczas mszy świętej o szczęśliwy powrót do domów. Był także czas na ostatnie plażowanie oraz zakupy pamiątek.