uBoga droga

świętego Józefa Kalasancjusza

Ksiądz Józef, pochodzący z Hiszpanii, od jakiegoś czasu mieszkał w Rzymie. Był dobrze wykształcony, myślał, że w Wiecznym Mieście znajdzie się dla niego jakaś dobra pozycja. Tymczasem któregoś dnia natknął się na grupę dzieci, które zamiast chodzić do szkoły, wałęsały się po ulicach Zatybrza. To spotkanie zmieniło jego życie. Postanowił założyć dla nich bezpłatną szkołę. Dzieci trafiały do niej w wieku 6 lat, uczyły się znaku krzyża i podstawowych sylab. Po czterech latach nauki zapadała decyzja, czy mogą się uczyć dalej czy też przechodzą na naukę zawodu. Po 9 latach trafiali na studia. Szkoły, które otwierał nazywano w Rzymie Szkołami pobożnymi. Powstał też Zakon Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych zwanych pijarami.

[thaudio href=”http://www.malygosc.pl/files/13/11/15/526690_C59AcieC5BCka2014.mp3″][/thaudio]

Pytania:

1. Jakie powołanie odkrył w Rzymie św. Józef Kalasancjusz?

2. Gdzie powstała pierwsza w Europie bezpłatna szkoła powszechna?