uBoga droga

świętej Jadwigi Śląskiej


Święta Jadwiga pochodziła z Bawarii z Niemiec. Miała 12 lat, gdy rodzice wysłali ją na Śląsk, aby poznała swojego przyszłego męża. Zgodnie z wolą rodziców poślubiła Henryka Brodatego i miała z nim siedmioro dzieci, ale prawie wszystkie umarły w młodym wieku. Tylko dwoje z nich dożyło dorosłego życia: Gertruda i ukochany syn Henryk Pobożny, który zginął pod Legnicą w bitwie z Tatarami.

[thaudio href=”http://www.malygosc.pl/files/13/12/13/941643_C59AcieC5BCka2011.mp3″][/thaudio]

Księżna Jadwiga słynęła z wrażliwości i wielkiego serca dla ubogich. Gdy tylko wyruszała gdzieś w drogę, zawsze brała ze sobą sakiewkę z pieniędzmi, które potem rozdawała na jałmużnę.

Pytania:

1. Skąd pochodziła św. Jadwiga Śląska?

2. Co zrobiła księżna Jadwiga, gdy spowiednik kazał jej nosić obuwie?