uBoga droga

Świętego Franciszka

Święty Franciszek żył 800 lat temu w pięknym mieście Asyżu, we Włoszech. Był synem bogatego kupca. Franciszek był rycerzem, któregoś dnia wracając z wyprawy wojennej spotkał na drodze trędowatego żebraka. Franciszek szybko zszedł z konia, przytulił i pocałował tego człowieka. Po powrocie do domu oświadczył swojemu tacie, że nie chce jego pieniędzy ani niczego. Oddał zbroję i swoje ubranie, ubrał się w worek i postanowił żyć jak najbiedniejszy z biednych. Często modlił się w zniszczonym kościele San Damiano. Podczas modlitwy usłyszał słowa Chrystusa: „Odbuduj mój Kościół”. Zrozumiał, że Pan wzywa go do ważnego zadania. Franciszek założył zakon franiszkanów, w którym na początku zgromadził dwunastu młodych mężczyzn. Pojechał wraz z nimi do papieża Innocentego III, aby zatwierdził ich regułę.

[thaudio href=”http://www.malygosc.pl/files/13/11/15/515314_C59AcieC5BCka203.mp3″][/thaudio]

Papież zrozumiał, że tym człowiekiem ze snu jest właśnie św. Franciszek. Pozwolił mu i braciom żyć w całkowitym ubóstwie i pobłogosławił im.

Pytania:

1. Jakie spotkanie całkowicie zmieniło życie Franciszka?

2. Jak nazywał się papież, który miał sen o Franciszku z Asyżu?