Św. Tomasz More

z czystym sumieniem

Tomasz urodził się w zamożnej angielskiej rodzinie. Po studiach został prawnikiem. Za swoją pracę na dworze króla Henryka VIII otrzymał tytuł kanclerza. Sytuacja jednak zmieniła się, gdy król chciał rozwieść się ze swoją żoną i poślubić inną kobietę. Tomasz nie chciał na ten czyn pozwolić królowi. Henryk VIII napisał list do papieża, ale nie otrzymał od niego zgody na rozwód. Henryk VIII obraził się na papieża i postanowił, że w takim razie utworzy w Anglii nowy Kościół, a siebie ogłosi głową tego Kościoła. Poddanych zmuszał, by przysięgli mu wierność. Tomasz odmówił. Z dnia na dzień zrezygnował ze wszystkich zaszczytów.

[thaudio href=”http://malygosc.pl/files/12/11/28/112797_14_sciezka_14.mp3„][/thaudio]

Za swoją postawę został aresztowany i skazany na śmierć. Przed śmiercią napisał list do króla: „Kiedy obejmowałem urząd kanclerza, prosiłeś mnie, królu, bym wpierw słuchał Boga, a potem Ciebie, a dziś ginę za to, że wpierw słuchałem Boga, a potem Ciebie… Umieram jako dobry sługa króla, ale przede wszystkim sługa Boga”.

Pytania:

1. Kim był św. Tomasz More na dworze królewskim?

2. Jak nazywał się król Anglii, który skazał św. Tomasza na śmierć?