Spełnione marzenie – Lolek aktorem

Śmierć taty, wybór kapłaństwa

 

Zaraz po maturze Karol zdaje na polonistykę na Uniwersytet Jagielloński. Wraz z tatą przeprowadzają się do niewielkiego mieszkania w Krakowie. Studia szły mu świetnie, zdawał egzaminy u najbardziej wymagających profesorów, a do tego zdobywał szlify aktorskie. Coraz częściej jednak nie dawała mu spokoju myśl, że to chyba nie jest droga dla niego. Beztroskie studenckie życie zakończyło się wraz z rozpoczęciem II wojny światowej.

18 lutego 1941 roku niestety na Karola „spada” kolejne bolesne doświadczenie, którym jest śmierć ojca. Od tej pory Karol pozostaje sam, stracił bowiem ostatnią bliską osobę. To wydarzenie jeszcze bardziej „wzywa” go do tego, by wstąpić do seminarium. Gdy o swojej decyzji zostania księdzem mówi dyrektorowi Teatru Rapsodycznego – Mieczysławowi Kotlarczykowi, ten nie może się pogodzić z tą decyzją. Karol był przecież jego najlepszym aktorem, a tu chce zerwać z aktorstwem i pójść do seminarium.

Posłuchajcie fragmenty pamiętnika papieskiego anioła

1.Szkolny aktor

2. Książe

Pytania na sobotę:

1. Ile lat miał Karol, gdy zmarł jego tata?

2. Z jakiego marzenia zrezygnował Karol, żeby zostać księdzem?

3. Jak nazywał się dyrektor Teatru Rapsodycznego, w którym występował Karol?