źródło: https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/parafia-w-lesnej-dla-poszkodowanych-dzieci-z-malego-hasnika/
autor: Robert Karp

Wsparciu dzieci i młodzieży z Regionalnego Zespołu „Mały Haśnik” z Żabnicy, którzy dwa tygodnie temu ulegli wypadkowi, poświęcona była niedzielna akcja zbiórki krwi przeprowadzona 30 sierpnia 2020 r. w parafii w Leśnej na Żywiecczyźnie. Na parkingu przy kościele w Leśnej stanął ambulans RCKiK w Katowicach, w którym 35 osób oddało 15 litrów drogocennego daru. Jednocześnie wspólnota parafialna przekazała cztery łóżka rehabilitacyjne najbardziej poszkodowanym w wypadku autokarowym na Pomorzu.

Zdaniem leśniańskiego proboszcza ks. Piotra Sadkiewicza, reakcja parafian na dramat, do jakiego doszło 15 sierpnia na autostradzie A1 w miejscowości Stanisławie na Pomorzu, była spontaniczna i bardzo szybka. „To są dzieci związane z naszymi rodzinami. Znamy je osobiście. Niektóre z nich grały na dożynkach rok temu. Od początku staraliśmy się im szybko pomóc” – relacjonuje kapłan, który sam uruchomił w tej sytuacji swoje znajomości lekarskie i poprosił także o konkretne działania zaprzyjaźnionych z nim Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Z czworga najbardziej poszkodowanych w wypadku dzieci, które trafiły do szpitala w Gdańsku, do domu w Żabnicy wrócił już Przemek. Niedługo powróci jego rówieśnik Hubert. Wszyscy nastolatkowie – także Natalka i Dominik – potrzebować będą długiej i kosztowanej rehabilitacji. Stąd pomysł proboszcza, by zakupić cztery nowe łóżka specjalistyczne. Choć parafia prowadzi wypożyczalnię takich łóżek, wszystkie są w tej chwili wykorzystywane. Do zakupu potrzebnych materacy ortopedycznych dołożyły się z kolei zespoły regionalne z Żywiecczyzny: „Grojcowianie” i „Pilsko”.

W parafii przez cały wrzesień funkcjonować będą też specjalne skarbonki, dzięki którym można będzie wspomóc poszkodowanych w wypadku. „Wszyscy chcemy, by te dzieciaki wróciły do zdrowia i normalnego funkcjonowania. A jest wielka szansa na to, więc musimy ich wspomóc, by cieszyły się jak najszybciej pełnią życia. Mam nadzieję, że Pan Bóg pobłogosławi i będzie wszystko dobrze” – dodał ks. Sadkiewicz.

„Dziękuję wójtowi Węgierskiej Górki Piotrowi Tyrlikowi za pomoc w transporcie łóżek do domów poszkodowanych” – podkreślił kapłan znany z podejmowania charytatywnych działań inspirowanych „wyobraźnią miłosierdzia”

Parafia w Leśnej zasłynęła w całej Polsce z bezprecedensowej inicjatywy rejestracji osób chętnych do oddania szpiku kostnego oraz innych przedsięwzięć charytatywnych. W leśniańskiej parafii od 2003 roku zarejestrowało się ok. 600 potencjalnych dawców szpiku. W sumie oddano tu ponad 2,5 tys. litrów krwi.