uBoga droga

Św. Antoniego Padewskiego

 

Św. Antoni urodził się w Lizbonie (Portugalia) i na chrzcie otrzymał imię Ferdynand. Jego rodzice posłali go do szkoły katedralnej, by tam zdobył gruntowne wykształcenie. Ferdynand wstąpił do zakonu, przyjął święcenia i był świetnie zapowiadającym się kapłanem. Pewnego dnia, gdy siedział na furcie, klasztor odwiedziło dwóch braci św. Franciszka, którzy szli pieszo do Maroka, aby ewangelizować muzłumanów. Postawa tych ludzi tak zafascynowała Ferdynanda, że postanowił odmienić swoje życie. Przyjmuje imię Antoni i staje się franciszkaninem. Głosił Ewangelię od miasta do miasta, a jego kazania porywały tłumy. Często było tak, że słuchacze jego kazań nie mieścili się w świątyniach i musiał przemawiać do tłumów na rynkach czy placach. Dokonywał też wielu cudów.

[thaudio href=”http://www.malygosc.pl/files/13/11/15/526976_C59AcieC5BCka209.mp3″][/thaudio]

Szczególnie św. Antoni troszczył się o biednych. Od tego wziął się zwyczaj składania ofiar na „chleb św. Antoniego”, przeznaczanych na biednych.

Pytania:

1. Jakie imię otrzymał na chrzcie św. Antoni?

2. Kiedy zmienił imię na Antoni?