św. Katarzyna ze Sieny

 

Św. Katarzyna urodziła się we Sienie we włoskiej Toskani w XIV w. jako 24 dziecko.

[thaudio href=”http://malygosc.pl/files/12/11/28/112768_12_sciezka_12.mp3„][/thaudio]

Pewnego dnia, kiedy przechodziła obok bazyliki św. Dominika, zobaczyła na jej dachu Chrystusa siedzącego na tronie. Obiecała Chrystusowi, że będzie mu zawsze posłuszna. Jej rodzicom nie podobało się to, że długie godziny spędzała na modlitwie. Katarzyna ścięła także włosy, chcąc tym pokazać, że nie ma zamiaru wyjść za mąż. Gdy dorosła wstąpiła do klasztoru. Wielokrotnie miała objawienie Chrystusa. Pewnego dnia poczuła ciepło w rękach, stopach i sercu, po chwili na jej ciele pojawiły się stygmaty – takie same rany jak na krzyżu miał Chrystus.

W Kościele w tym czasie nie działo się zbyt dobrze. Niektórzy kardynałowie wybrali nawet antypapieża. Papież Grzegorz XI uciekł wtedy z Rzymu do Awinionu we Francji. Katarzyna postanowiła, że nie może tego tak zostawić. Spakowała się i pojechała do Awinionu, żeby namówić papieża do powrotu do Rzymu… i jej misja okazała się skuteczna.

Za swoją mądrość i swoje dzieła duchowe została nazwana, podobnie jak poznany przez nas w piątek św. Augustyn, doktorem Kościoła.

Pytania:

1. Co św. Katarzyna jako mała dziewczynka zobaczyła na dachu bazyliki św. Dominika w Sienie?

2. Jakie znaki otrzymała św. Katarzyna od Jezusa?