Pocałunek

Pierwsza parafia ks. Karola Wojtyły

 

Zaraz po studiach młody ks. Karol Wojtyła został wysłany na studia doktoranckie do Rzymu. Bardzo się z tego cieszył. Była to jego pierwsza podróż zagraniczna i to w dodatku do stolicy chrześcijaństwa. Jednak sam Rzym go trochę rozczarował – wielkie i hałaśliwe miasto, a w dodatku ludzie nie byli tak religijni jak w Polsce.

Po powrocie ze studiów, kardynał Adam Stefan Sapieha skierował ks. Karola do Niegowici, gdzie od tej pory miał być wikarym. Gdy ks. Wojtyła przekroczył granicę Niegowici, ukląkł i pocałował ziemię, na której miał być wikarym. Ten zwyczaj zaczerpnął od ks. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów.

W Niegowici od samego początku parafianie polubili młodego księdza. Wikary opiekował się tam ministrantami, prowadził spotkania z młodzieżą, założył teatr, a nawet doprowadził do tego, że zaczęto tam budować nowy kościół.

Najstarsi mieszkańcy do dziś wspominają ks. Karola Wojtyłę, mimo że był tam tylko jeden rok. Z Niegowici kardynał Sapieha polecił mu przenieść się do Krakowa, do parafii św. Floriana.

Posłuchajcie fragmentu z pamiętnika papieskiego anioła stróża

Pytania:

1. Jak nazywała się pierwsza parafia ks. Karola Wojtyły?

2. Co zrobił ksiądz Karol na drodze prowadzącej do jego pierwszej parafii?

3. Od kogo ks. Wojtyła nauczył się gestu całowania ziemi?