Modlitwa do Ducha Świętego

Encyklika Lolka

 

 

 

Mimo problemów z pierwszo-komunijnym strojem (przecież buty, które miał na nogach mały Lolek były… dziewczęce) dla Karola był to najszczęśliwszy dzień w życiu. Zaraz po I Komunii Świętej nasz bohater zapisuje się do grona ministrantów parafii w Wadowicach. Niestety Jego wielkim problemem, tak samo jak większości z nas, było poranne wstawanie. Gdy kiedyś po raz kolejny zaspał, jego tata wziął go na poważną, „męską” rozmowę. Dał mu wtedy modlitwę do Ducha Świętego i prosił by każdego dnia modlił się o jeden dar Ducha Świętego.

Ta modlitwa towarzyszyła Karoli Wojtyle, przez całe życie, i wtedy gdy był małym chłopcem, i wtedy gdy był księdzem, i wtedy gdy był kardynałem, a w końcu także podczas jego pontyfikatu. Na pewno modlitwa ta miała także wielki wpływ na napisanie przez niego encykliki poświęconej Duchowi Świętemu, której tytuł brzmiał „Pan i Ożywiciel”.

Wy także módlcie się często tą modlitwą:

Duchu Święty, proszę Cię o dar Mądrości do lepszego poznawania Ciebie i Twoich doskonałości Bożych,
o dar Rozumu do lepszego zrozumienia ducha tajemnic wiary świętej,
o dar Umiejętności, abym w życiu kierował się zasadami tejże wiary,
o dar Rady, abym we wszystkim u Ciebie szukał rady i u Ciebie ją zawsze znajdował,
o dar Męstwa, aby żadna bojaźń ani względy ziemskie nie mogły mnie od Ciebie oderwać,
o dar Pobożności, abym zawsze służył Twojemu Majestatowi z synowską miłością,
o dar Bojaźni Bożej, aby żadna bojaźń ani względy ziemskie nie mogły mnie od Ciebie oderwać.”

Pytania na czwartek:

1. Z czym Karol miał problem jako ministrant?

2. Jaki jest tytuł encykliki Jana Pawła II o Duchu Świętym?

3. Ile jest darów Ducha Świętego?