Krzyże i Kapliczki
 
 
 

KAPLICZKI I KRZYŻE PRZYDROŻNE W TWARDORZECZCE GRUBY

Kapliczka stoi na polu państwa Zenony i Mieczysława Matlaków - Twardorzeczka
 
Historia: Kapliczka powstała w 2000 roku z inicjatywy pani Wiktori Kublin, z okazji roku Jubileuszowego. Pierwsza kapliczka była drewniana, wykonana przez pana Kazimierza Łukańko. W trzy lata później pan Leszek Urbański, w miejscu drewnianej kapliczki wykonała kapliczkę murowaną z kamienia. Figura Matki Bożej umieszczona w kapliczce została zakupiona przez mieszkańców Twardorzeczki Gruby. Od kilku lat przy kapliczce odbywają się nabożeństwa z okazji poświęcenia pól.

 

KAPLICZKI I KRZYŻE PRZYDROŻNE W SIENNEJ

Kapliczka znajduje się na posesji państwa Wisłów - Sienna 27

Historia: Obecna kapliczka została wybudowana w czerwcu 1998 roku. Umieszczona wewnątrz figurka Najświętszej Maryi Panny została wyrzeźbiona w 1817 roku przez Jana Junera z Austrii. Natomiast ufundował ją w 1825 J. Kijaz. Pierwotnie figura Matki Boskiej stała w szczycie starego budynku, stojącego obok. Po 1953 roku figurka została przeniesiona do nowowybudowanego domu, gdzie była ustawiona na ołtarzyku. Figura była noszona na procesje w parafii w Żywcu.

Powodem wybudowania nowej kapliczki była ostatnia wola zmarłego Jana Wisły oraz podziękowanie za ocalenie z wypadku samochodowego 3 młodych ludzi.

 

Kapliczka stoi przed domem państwa Chaberskich - Sienna 199


Historia: kapliczkę z kamienia rzecznego wystawił przed 1914r. Franciszek Rozmus (malarz), który malując dróżki kalwaryjskie przeziębił się i zmarł. Mieszkał w Siennej, nr domu 37. Istnieje przekaz źródłowy, który mówi, że Franciszek Rozmus w 1914r. miał 37 lat. Do dziś wewnątrz kapliczki znajduje się figura Niepokalanej rzeźbiona w drzewie lipowym, która była noszona na procesje w parafii w Żywcu. W 1958 roku w trakcie przebudowy drogi usunięto znajdujące się przy kapliczne drzewa - lipę i świerk. Jednocześnie przesuwając kapliczkę na pobocze śp. Franciszek Sowa wybudował nową kapliczkę z cegły.


 

Kapliczka Matki Boskiej usytuowana na granicy Leśnej i Siennej, na polu państwa Miziów, obok domów państwa Gruszków i Klisiów.

Historia: Kapliczka pochodzi z roku 1871.Wybudował ją śp. Pan Maniciniak. Obok rosły dwie lipy (do roku 2000), które uważano za "święte", bo jakby chronione przez tę kapliczkę. Miejscowi ludzie wierzyli, że figurka Matki Boskiej uzdrawia chore dzieci. Dlatego przynosili ubranka chorych dzieci, obwiązywali nimi figurkę w pasie i wierzyli, że moc figurki spowoduje ich uzdrowienie. Obecnie kapliczką opiekuje się Pani Aniela Mizia, która odnowiła tradycję sąsiedzkich majówek przy kapliczce.

 

 

Kapliczka na "Janotowym" - Wielidroga.
 

Historia: (według Genowefy Dziki) Marcin i Wiktoria Janotowie w 1928 roku na swoim polu wybudowali kapliczkę, jako podziękowanie za uzdrowienie syna Bolesława. Bolek jako 4-letni chłopiec w 1923 roku złamał nogę, która bardzo źle się goiła i nie chciała się zrosnąć. Mama Bolka wiele się modliła do Matki Boskiej, prosząc Ją o uzdrowienie. Po wielu miesiącach Bolek wyzdrowiał. Wdzięczni za wysłuchanie prośby przez Maryję, rodzice Bolka wybudowali kapliczkę. Pieniądze na ten cel przesłał brat Marcina - Wojciech, przebywający w Ameryce.
Przy kapliczce gromadzili się mieszkańcy Siennej, szczególnie na wspólne majówki. Wielokrotnie we wspólnej modlitwie brał udział ks. Paciorek. Według Pana Karola Pietraszko w latach 50-tych XX wieku na majówki przy kapliczce mieszkańców Siennej zwoływała Orkiestra Sienniańska.

 

Drewniany krzyż z figurką Jezusa wiszący na starej lipie w połowie drogi dojazdowej z Siennej do Leśnej.


Historia: Krzyż ma około 150 lat. Wisiał na ścianie w domu u Państwa Mydlarzy w Siennej 44. W czasie remontu domu Pani Maria Mydlarz-Kociołek powiesiła krzyż na lipie sąsiadującej z jej posesją, i tam pozostał.

 

Dzwonnica położona w środku wsi.


Historia: W 1915 roku ze składek mieszkańców za poległych na wojnie (1914-15) został zakupiony dzwonek. W 1919 roku zawieszono go na słupach, gdzie wisiał do 1926 r. W tym właśnie roku została wybudowana drewniana dzwonnica. W 1941 roku Józef Jakubiec i Anna Sapeta zdemontowali dzwonek i zakopali go w ziemi, ratując go w ten sposób przed konfiskatą przez Niemców. W 1970 roku zdemontowano dzwonnicę i wybudowano nową, którą jeszcze tego samego roku rozebrano. Ponownie zbudowano inną dzwonnicę na pierwotny wzór. W latach 70-tych XX wieku ówczesne władze zabroniły używania dzwonka. W 1991 roku Pan Michał i Krystyna Sowa odremontowali dzwonek i przywrócili zwyczaj dzwonienia. używania

 

Figura przy drodze gminnej, na posesji państwa Urbańców. Stoi obok drewnianej dzwonnicy z 1926r.

Historia: Kiedyś otaczały ją dwie stare lipy. Kamienna figura Jezusa Nazareńskiego stoi na czworościennym postumencie z cokołem i gzymsem. Pierwotnie na figurze znajdował się, że fundatorem byli Stanisław i Agnieszka Habdasowie w 1811r. Obecnie napis jest zamalowany. Obecnie została tylko data 1811.

 

Drewniany krzyż ustawiony w ogródku u Panstwa Wolfów - Sienna 182


Historia: Istnieją dwie wersje pochodzenia Krzyża. Według jednej Krzyż został postawiony przez śp. Jakuba Sapetę ok. 1890 roku na polnej miedzy. Okoo 1920 roku śp. Maciej Bednarz miał przenieść ten Krzyż na obecne miejsce.
Według drugiej wersji, Krzyż został postawiony w miejscu upamiętniającym ostatni pobyt śp. Katarzyny Bednarz z synem Janem, skąd zostali zabrani przez hitlerowców i wywiezieni do obozu, prawdopodobnie w Oświęcimiu skąd już nie wrócili.

 

Metalowy Krzyż usytuowany w ogródku Państwa Smołońskich w pobliżu OSP Sienna


Historia: W latach 80-tych XIX wieku na Siennej szalała epidemia śmiercionośnej cholery, która dziesiątkowała mieszkańców wsi. Po jej zakończeniu Franciszek Szymik wraz z żoną postanowił postawić na swoim półzarębku dziękczynny Krzyż za ocalenie z choroby.
Po II wojnie światowej w czasie elekryfikacji wsi krzyż został złamany przez ekipę elektryków. W wyniku interwencji pana Pawlusa Krzyż został naprawiony.
Obecnie Krzyż nie stoi w pierwotnym miejscu. W 1957 roku w trakcie poszerzania drogi, Krzyż został przesunięty w obecne miejsce.

 

Mała kapliczka św. Antoniego i Krzyż zawieszone na lipie, przy drodze tzw. "Wielidrodze" na granicy Siennej, Pietrzykowic i Podlesia albo kapliczka na Kabatach.

 

Historia: Jeszcze wiele lat przed II wojną światową na starej lipie (dziś liczy ok. 200 lat) przy skrzyżowaniu polnych dróg z Pietrzykowic, Siennej i Żywca, umieszczona była mała kapliczka z figurką św. Antoniego. Stąd pola znajdujące się w pobliżu kapliczki nazywano "u Antoniego". Mieszkańcy Lipowej chodzący tą drogą do Żywca na targ, zatrzymywali się tutaj by odpocząć, schronić się przed deszczem a nawet przed burzą, bo jak mówili: "pod tą lipą i pod opieką św. Antoniego nikomu krzywda się nie stanie" . W to drzewo nigdy nie uderzył piorun.

W 1980 roku kapliczka została zniszczona przez chuliganów. Wówczas pan Kozak z Żywca zrobił małą kapliczkę i powiesił na miejscu zniszczonej. W 2003 roku państwo Piegzowie z Siennej ufundowali nową kapliczkę, w której umieścili figurkę św. Antoniego wyrzeźbioną przez Jerzego Dziki z Gilowic - Okrajnika. Została ona  poświęcona przez księży z Leśnej w czasie nabożeństwa święcenia pól w roku 2003.

 

 

 

 

     

Usytuowanie: Maleńki obrazek św. Antoniego wisi na lipie, na tzw "Wielodrodze", na granicy Siennej,Pietrzykowic i  Podlesia.

Historia: Lipa ma około 200 lat i od tyluż lat wisiały na niej kolejno: obrazek św. Antoniego, krzyż i obraz. Obecnie znajduje sie tutaj gipsowa figurka św. Antoniego.
 

 

 

 

 

Usytuowanie: Kapliczka w ogródku u p. Anny Fijak - Leśna 7.

Historia: Kapliczka powstała ok. roku 1951. Przedtem na tym miejscu, trochę bliżej szosy stała murowana kapliczka, która sie rozlatywała. śp. Fijak zburzył starą, a na jej miejscu postawił nową kapliczkę, w której umieścił figurkę Matki Boskiej Krolowej Polski z tamtej kapliczki.
 

 

 

 

 

Usytuowanie: Metelowy krzyż stoi na dziłce p. Marcina Cendra naprzeciwko 1 przystanku PKS.

Historia: Krzyż pochodzi sprzed II wojny światowej. Kiedy Leśna należała jeszcze do parafii w Radziechowach, spod tego krzyża wyruszały procesja wiernych z Leśnej do kościoła parafialnego w Radziechowach.
 

 

 

 

Usytuowanie: Obraz Czarnej Madonny w drewnianej kapliczce z krzyżykiem wisi na starej mocno pochylonej lipie rosnącej tuż przy szosie obok strażnicy OSP - Leśna.

Historia: Pochodzi sprzed II wojny światowej.

 

 
 

Usytuowanie: Kamienna figurka Matki Boskiej w otwartej, nie zaszklonej kapliczce przy drodze, między 2 lipami, na działce Kumorków , powyżej 1 przystanku PKS.

Historia: Na cokole widnieje data 1818. Jednkże sąsiedzi twierdzą,że jest to data zła. Pamiętają z dzieciństwa, że kiedys była tu data 1797 a więc prawdopodobnie kapliczka została wybudowana po III rozbiorze Polski. Istnieje też wersja , że wybudowały ją dzieci Habsburgów w jakiejś intencji. Kiedyś wokół kapliczki stały ławeczki i śpiewano pieśni majowe.

 

 

 

 

Usytuowanie:Kanmienny krzyz z wyrzeżbiona figura Pana Jezusa stoi przy drodze,koło przystanku PKS, przed granicą Leśna - Lipowa na działce p. Anny Biernat

Historia:Fundatorem krzyża był św.pamieci T. Biernat. wybudował ją w 1858r.
 

 

 

 

 

Usytuowanie:Posesja p. Kania (Leśna 56)

Historia:Fundamenty pod budowę zaczęto kopać w 1990 roku - kamienie do budowy brano z Kamieńca. Budowę ukończono w 1997 r. na pamiątke 5 pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Stacje drogi krzyżowej umieszczonej wewnątrz kaplicy przywiózł z Rzymu ks. J.Tischner. Jak twierdzi właściciel sponsorami byli ludzie którym on przywrócił zdrowie.

 

 

 

 

Usytuowanie: Kapliczka u pana Franciszka Gąsiorka - Leśna 256a

Historia: Kapliczka wybudowana z kamienia w 1992r. Figurka NMP ma ponad 100 Lat, wzorowana na Jasnej Górce. Wcześniej była w domu w Gilowicach.
 

 

 

 

Usytuowanie: Kapliczka u pani Marii Stefko - Leśna 73

Historia: Kapliczkę z kamienia, niską , przypominającą grotę, wybudował w 1972 r. Ignacy stefko - z prośbą o zdrowie.Umieszczona w kapliczce figurka jest poniemiecka, pochodzi z Burgrabic k. Nysy - z rodzinnego domu. Obok umieszczono obrazek MB Licheńskiej.
 

 
 

 

 

Usytuowanie: U Weroniki i Jana Wisłów.

Historia: Kapliczka została wybudowana w czerwcu 1998r. Umieszczona wewnątrz figurka Najświetszej Marii Panny pochodzi z 1825 r. prawdopodobnie kupił ją pewien Niemiec, ale nazwiska nie udało się rozszyfrować. Wcześniej Figurka mieściła się we wnęce muru starego domu - przed 1953r. Z powodu budowy nowego domu figurkę zabrano z wnęki i przez 33 lata była w domu,noszono ja na procesje.Były dwa powody wybudowania nowej kapliczki: ostatnia wola zmarłego J. Wisły oraz forma dziękczynienia za ocalenie 3 młodych ludzi z wypadku.
 

 

 

Usytuowanie: Figurka Matki Boskiej stoi obok domów Gruszków i Klisiów, na granicy Leśnej i Siennej.Pole należy do Miziów, przedtem do Jakubców.

Historia: Pochodzi z 1871 r. wybudował ją śp. Manciniak. Obok rosły 2 lipy, które uważano za święte, bo "chronione" przez tę kapliczkę. Ludzie wierzyli, że figurka MB uzdrawia chore dzieci. Toteż przynosili tu ubranka chorych dzieci, obwiązywali nimi figurkę w pasie i wierzyli w uleczenie.
 

 

 

Usytuowanie: Drewniany krzyż z figurką Jezusa wisi na starej lipie w połowie drogi dojazdowej z Siennej do Leśnej.

Historia: Krzyż ten wisiał w pokoju na ścianie u Mydlarzów - Sienna 44. Ma okolo. 150 lat . w czasie remontu mieszkania Maria Mydlarz-Kociołek powiesiła krzyż na drzewie. Ludzie bardzo sie do tego przyzwyczaili, więc postanowiono go tam pozostawić.

 

 

 

Usytuowanie: Kapliczka stoi przed domem Chaberskich - Sienna 199

Historia: Wybudowana z cegieł i otynkowana. Wewnątrz znajduje się figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem. Wybudowana przez śp. Franciszka Sowę w 1956 r., na miejscu starej kapliczki która stała tam od bardzo dawna.
 

 

 

Usytuowanie: Drewniany krzyż a na nim mniejszy metalowy z figurką Chrystusa, stoi w ogródku Wiktorii Wolf - Sienna 182

Historia: Krzyż postawiony przez śp. Jakuba Sapetę w 1890 r. Około 1919 r. śp. Maciej Bednarz przeniósł ten krzyż do swojego ogródka, niejako go zawłaszczając o co mieli do niego pretensję mieszkańcy wsi.
 

 
 

 

Usytuowanie: Przed dzwonnicą w poblizu szkoły Siennej.

Historia: Figurka Jezusa Nazareńskiego z 1811r. (nic dziwnego, że tak mało o tej figurce wiadomo).

 

 

 

Usytuowanie: U Smołońskich w ogródku w pobliżu OSP - Sienna.

Historia: Krzyż ma ok 120 lat. Jego Fundatorem był śp. Franciszek Szymik w 1882 r. Po II wojnie światowej krzyżem opiekowała sie rodzina Pawlusów. Kiedy budowali linie energetyczna krzyż został złamany, ale po interwencji śp. Pawlusa naprawiony przez elektryków.
 

 
 

 Usytuowanie: "Wielodroga" tj droga polna między Sienną a Żarnówką i Pietrzykowicami.

Historia: Kaplicę wybudował ojciec Bolesława Janoty z Siennej w 1928r. - Marcin Janota. Nikt nie wie z jakiego powodu. Wewnątrz kapliczki jest figurka Jezusa i 3 obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej. Była zaszklona. Obok rosną 2 jesiony i klon.
 

 

 

Usytuowanie: Kapliczka stoi przy skrzyżowaniu drogi przez Leśną z drogą do Siennej , na dzałce p. Antoniego Stokłosy


Historia: Wybudował ją p. Józef Cader przed 50 laty. Kiedy w czasie II wojny światowej był więzniem obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu przyśniła mu się Matka Boska. Obiecał Jej, że jeśli przeżyje Oświęcim, wybuduje dla Niej domek. I tak się stało. Po wyjściu z obozu J. Cader wybudował u siebie w ogródku obszerną kapliczkę, w której wnętrzu zrobił ołtarz. Tam codziennie rano i wieczorem modlił się, dziękując Matce Boskiej za ocalenie. Przez lata zgromadził mnóstwo różnych dewocjonaliów, którymi ozdobił wnętrze kapliczki. Przedtem na jej miejscu stała stara spróchniała lipa, na której wisiała figurka NMP.
 

 


Materiały zebrali: Małgorzata i Tomasz Płonka (1997 r.)